חיפושדלג על חיפוש
נושאים נפוציםדלג על נושאים נפוצים
אזור כפתורי נושאים נפוצים
סוף אזור כפתורי נושאים נפוצים
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

צוות בן שישים

 

כך זה התחיל

 

בשלהי שנות ה-50 השתחררו עשרות משרתי הקבע הראשונים מצה"ל. הם פרשו לגמלאות בהיותם צעירים בהרבה מגמלאים בשירות הציבורי. המעבר הקיצוני מרקע צבאי של מלחמות, מבצעים וביטחון שוטף לחיים אזרחיים העמיד בפניהם אתגרים חדשים, לא מוכרים. הצורך להקמת מסגרת מסודרת עם תקנון ונהלים התחיל לבעור בליבם של תשעה חברים אשר תפסו יוזמה והתחילו בהנחת היסודות להקמת ארגון שיאגד בתוכו את פורשי צה"ל.

 

ב-10 באוקטובר 1960 הקימו את "צוות" – ארגון גמלאי צה"ל, בראשותו של אל"מ נחום שדמי ז"ל, שהיה בתפקידו האחרון נשיא בית הדין הצבאי לערעורים. המייסדים הציבו בתחילת דרכם שלוש אבני דרך מרכזיות לפעילות הארגון:

 

א. המשך שמירת הקשר והזיקה לצה"ל

ב. סיוע לפורשים בהשתלבות בשוק התעסוקה

ג. יצירת פעילות בתחומי קהילה ותרבות

 

מצדיעים למייסדים (זכרם לברכה):

1. נחום שדמי

2. אברהם עצמון

3. אהוביה מלכין

4. ברוך יצהר

5. יוסף איתן

6. יוסף ק. אבן

7. יעקב זכאי

8. מרדכי חרותי

9. נחמיה ברוש

 

הארגון הלך והתעצם משנה לשנה. הצטרפו פורשי צה"ל בכל הדרגות וחילות צה"ל. חלקם המשיכו לשרת במילואים והמכנה המשותף לכולם היה חיבור חזק למורשת צה"ל, שם שירתו לפחות עשרים שנה ויותר, והמשותף החדש – חיפוש דרכים להשתלבות בחברה בפרק השני של החיים, לשמר את בריאותם, לדאוג לפרנסתם ולרווחתם ולהבטיח את זכויותיהם הכספיות כגמלאי צה"ל.

 

להוות דוגמה אישית

לאחר הפרישה מצה"ל והמעבר לשוק האזרחי, המשיכו חברי "צוות" לתרום לפיתוחה ולקידומה של מדינת ישראל בכל תחומי החיים. בין חברינו היו במהלך השנים שני נשיאים (חיים הרצוג ועזר וייצמן), שלושה ראשי ממשלה (יצחק רבין, אהוד ברק ואריאל שרון), שופטים בבית המשפט העליון, שרים, חברי כנסת, שופטים, רופאים, אנשי היי-טק, מנהלים בחברות, מורים ומנהלי בתי ספר, סופרים ואנשי אמנות. לצד השתלבות במשק העבודה, לא זנחנו את ערך ההתנדבות ובשנת 2018 זכה ארגון "צוות" לקבל את פרס נשיא המדינה לארגון מתנדב.

 


יו"ר צוות מוטי בר דגן בעת קבלת אות נשיא המדינה לארגון מתנדב

 

הארגון והמשימות

עם השנים התחלפו ראשי הארגון בבחירות פנימיות פתוחות לכולם. בכל תקופה עודכנו יעדי הארגון בהתאם לצרכים המשתנים. הייעוד של "צוות" לאורך השנים הוא להיות ארגון ייחודי וערכי, המייצג את חבריו, גמלאי שירות הקבע בצה"ל, כלפי מוסדות המדינה והחברה בישראל, תוך שימור הזיקה לערכי צה"ל ומורשתו.

 

המשימות השתנו ועודכנו במהלך השנים ונכון לשנת 2020 הן: 

 • להבטיח את זכויות החברים וקידומן. 
 • לקיים, לנהל ולקדם את ביטוח הבריאות ואת ביטוח הסיעוד באופן מיטבי. 
 • ללוות את החברים ולסייע בהשתלבותם במשק העבודה. 
 • לחזק את העזרה הדדית, לתמוך ולסייע לחברים נזקקים. 
 • לעודד כדרך חיים את התנדבות החברים בחברה הישראלית. 
 • לקיים פעילות קהילתית לחברים בתחומי תרבות, פנאי והעשרה. 
 • לשמר את הזיקה לביטחון ישראל ולמורשת צה"ל. 
 • לקיים פעילויות מורשת והנצחת ארגוני המחתרות והלוחמים היהודים, וקשר עם ארגוני הלוחמים בעולם.

הארגון ונבחריו

חברי "צוות" מונים היום 40,500 חברים וחברות גמלאי צה"ל ושארים. המוסדות הנבחרים ב"צוות" אחת לארבע שנים הם אסיפת נבחרים בת 156 נבחרים, ועד מנהל בן 25 חברים, וועדת ביקורת בת תשעה חברים.

 

ברחבי הארץ פועלים שישה מחוזות (צפון, שרון, דן, יהודה, דרום, ירושלים). בכל מחוז יש מועצה נבחרת בת מספר חברים יחסי למספר החברים במחוז ו-42 סניפים עם הנהלות סניף, גם הן עם מספר חברים משתנה, בהתאם למספר החברים בסניף.

 

שומרים על הזכויות

במשך השנים פעל "צוות" בדרכים רבות לשמור על זכויות החברים בקשר שוטף עם צה"ל ומשרד הביטחון. אחד ההישגים שהוביל הארגון ב-2012, כדי למנוע פגיעה משמעותית בזכויות, כפי שיזם אז האוצר, היה הסכם בין משרד הביטחון, צה"ל והאוצר, שלפיו - בדומה לפורשי הסקטור הציבורי ניתנה תוספת של 5 עד 12 אחוזים מהיקף המשכורת הקובעת לגמלה, בהתאם לוותק בגמלאות . בוטל ניכוי ההיוון ממשרתי הקבע בגיל 65, אחרי 15 שנות גמלה וביצוע חשבון אישי, לבעלי 15 שנות גמלה. ניתנה תוספת מדדי יוקר המחיה בשנים 2008 ו-2009, בערך מצטבר של כ-8%, ובסך הכול תוספת משמעותית של כ-25% בשכר הגמלה. כמו כן בוטלה גזרת "הקנס" למקבלי שכר "מקופה ציבורית".

 

על סדר יומו של הארגון נמצאות סוגיות חשובות וכבדות משקל בנושא השמירה על הזכויות:

 

שחיקת הגמלה – מעקב אחר יישום הסכם הגמלה בוועדה עם משרד הביטחון.

 

לוקחי היוון לכל החיים – קיצוב תקופת ההחזר של לוקחי היוון לכל החיים אשר לקחו היוון זה משנת 1997.

 

הטבות מס (תיקון 190) - תביעה כנגד רשות המסים בנושא קבלת פטור ממס עבור קצבה מזכה, בהתאם לתיקון 190 לפקודת מס ההכנסה.

 

בג"צ הגדלת אחוזי רמטכ"ל – הצטרפות למערכת הביטחון בהגנה על הגדלת אחוזי רמטכ"ל בקצבת הגמלה של פורשי צה"ל.

 

קיום הסכם קיבוצי לפורשי צה"ל – החלת ההסכם הקיבוצי על פורשי צה"ל שפרשו משנת 2016, וטרם קיבלו את כל התוספות בגין ההסכם לאחר פרישתם.

 

שומרים על הבריאות

פוליסת הבריאות והסיעוד של הארגון נחשבת לטובה ביותר במשק ואחד הנדבכים המרכזיים בדאגה לבריאותם ולרווחתם של חברי "צוות". בפוליסות אלה מבוטחים למעלה מ-42 אלף חברות וחברים, יחד עם בני משפחותיהם, שמטופלים בצורה מקצועית וישירה על ידי אגף הבריאות במזכירות "צוות" ובאמצעות חברות הביטוח "הפניקס", "מנורה מבטחים" ומוקד סילוק התביעות "מדנס".

 

 
חתימה על הסכם הביטוח הסיעודי במשרדי חברת מנורה מבטחים

 

דואגים לתעסוקה

את הצורך לדאוג לפורשים ולסייע בידם להשתלב ולתרום עוד שנים רבות למשק התעסוקה בישראל, זיהתה כבר קבוצת המייסדים. במהלך השנים הוקמה והתפתחה יחידת התעסוקה ב"צוות", וכיום הינה מערך מומחה חשוב ומנוסה, שמסייע לפורשים חברי "צוות", לממש את יכולותיהם וניסיונם, במטרה להיקלט ולהשתלב במעגל העבודה האזרחי.

 

תחומי הפעילות העיקריים של היחידה: 

 • ‏סיוע לחברי "צוות" דורשי עבודה באיתור מקומות תעסוקה. 
 • ‏חיבור בין צרכי המעסיק לכישורי החבר, שמטרתו השמה מוצלחת. 
 • ‏הכשרות מקצועיות, קורסים, ימי עיון, סדנאות והכוונה תעסוקתית. 
 • ‏ליווי אישי שוטף בתקופת איתור התעסוקה. 
 • ‏יצירת קשר עם מעסיקים וארגונים במגזר הפרטי והציבורי.

היחידה פרוסה בששת מחוזות "צוות" ברחבי הארץ, ומסייעת לאלפי חברי "צוות" בהשמתם במקומות עבודה.

 

מטפחים תרבות פנאי

"צוות" יוצר קהילה וקהילה יוצרת חברה – זה המסר שמובילים 42 סניפי "צוות", הפרוסים ברחבי הארץ ומקיימים פעילות תרבות ופנאי לרווחת תושבי האזור החברים ב"צוות" ושייכים לסניף. קשת הגילאים הרחבה של חברי וחברות הארגון, בין הגלאים 45-120, מציבה אתגר לארגון ברצון להתאים את הפעילויות לכלל החברים ולהביא קהלים צעירים מבין הגמלאים לקחת חלק בפעילויות.

 

"צוות" בעידן הקורונה

שנת השישים ל"צוות" מתקיימת בתקופה מאתגרת, אשר מחייבת דפוסי חשיבה והתנהגות אחרים, וניהול של שגרה לצד מגפת הקורונה. "צוות" פועל לסייע לחברים ולחברות שנקלעו למצוקה כלכלית או בריאותית, ונתן מענק מיוחד בגובה של 500 ₪ לכ-6,500 חברים וחברות בעלי גמלה נמוכה. כמו כן ניתן סיוע לפונים למימוש ביטוחי הבריאות, ומענקים מיוחדים בנוהל מקוצר ובהיקף של כמיליון שקלים. אושרו מאות הלוואות מקרנות הארגון בהיקף של כעשרה מיליון שקלים.

 

בתחום הבריאות ניתן מענה ל-15 אלף פניות. בתחומי התרבות והפנאי עברנו לפעילות בערוצים דיגיטליים, הרצאות ומופעים בזום, קיימנו תחרות "שירונה" לכתיבת שירים על מגפת הקורונה ותחרות "חלון לטבע" לצילומי טבע. מתנדבי "צוות" במחוזות ובסניפים שומרים קשר טלפוני רציף עם החברים.

 

"עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל" – שומרים על המורשת

אחד הערכים המרכזיים אשר ארגון "צוות" חרט על דגלו מאז הקמתו, הינו שמירת מורשת ישראל החל בתחילת המאה העשרים ועד ימינו אנו. במסגרת הפעילות שמקיים הארגון לטובת שמירת המורשת והנחלתה מדור לדור, ניתן לציין את היוזמות הבאות:

 

א. "בשביל הארץ" - חברי "צוות" מדריכים מאות תלמידים ותלמידות בבתי ספר תיכוניים בארץ על המורשת ההיסטורית של העם היהודי בארץ ישראל.

ב. אירועי מורשת – קיום אירועי מורשת לציון אירועים צבאיים חשובים בהגנה על המדינה.

ג. ארגוני המחתרות - קיום פעילויות מורשת והנצחת ארגוני המחתרות והלוחמים היהודים.

 

 


מקבלי תעודות הוקרה באירוע מורשת לציון חמישים שנה למלחמת ההתשה

 

יוזמות

הארגון יזם במהלך השנים: 

1990 – תחילת פרויקט "הטובים לחינוך", להסבת פורשי צה"ל לטובת מקצועות ההוראה בבתי הספר. 

1992 – "תקנת רבין" – קיצוב החזרי תשלומי ההיוון לגמלאים שלקחו היוון לכל החיים לפני שנת 1997. תשלומי ההיוון יופסקו בהגיעם לגיל 70 ובתנאי שחלפו 20 שנים מיום הפרישה. 

1994 – הקמת שכונת "גבעת טל" לחברי "צוות" בראש העין, בסמוך לשכונה של אנשי הקבע. 

2000 – הפעלת ביטוח בריאות וסיעוד קולקטיבי מיוחד לחברי "צוות". 

2005 – הקמת יחידת תעסוקה בפריסה ארצית. 

2007 – נחתמו אמנות בין משרד הביטחון, צה"ל, "חבר" וארגון "צוות" להסדרת מערכת היחסים בין ארגונים אלה למען החברים. 

2012 – חתימה על הסכם הגמלה. 

2018 – קבלת אות נשיא המדינה לארגון מתנדב.

 

שומרים קשר

במשך שנים שמר הארגון קשר עם החברים באמצעות ביטאון מודפס, אחת לרבעון. עם הזמן התאים את עצמו הארגון למציאות התקשורתית וכיום פעיל באינטרנט, בפייסבוק, ביוטיוב (מגזיני הטלוויזיה הקהילתית) ובזום, המדיום שהתפתח בחברה הישראלית בעידן הקורונה. מקום של כבוד יש גם לאפליקציית ווטסאפ, המאפשרת קשר יעיל עם החברים בכלל ובקבוצות תפוצה ייחודיות.

 

אתגרי ההווה והעתיד: "עוד רבה הדרך"

בבחינת עתידו של הארגון אנו ערים לשיקולים הנובעים מהחברה הישראלית המתבגרת בכלל וליתר עומק - ההיבטים הייחודיים לאוכלוסיית החברים ב"צוות".

 

שמירה על זכויות גמלאי צה"ל - "צוות" רואה את החבר במרכז. החבר ומשפחתו הם ה"חיילים" לטובתם פועלים הנהלת הארגון, המחוזות והסניפים. שמירה על זכויות הגמלאים חברי הארגון היא ליבת המשיכה של חברים להשתייך לארגון. שלושה נושאים על הפרק: עדכון הזכויות בהתאם להסכם 2012 (כולל שיתוף פעולה עם ההסתדרות), התאמת תיקון 190 של מס הכנסה ל"צוות", ביטול ההיוון לכל החיים לקבוצה הנפגעת.

 

ביטוח הבריאות של "צוות" - חיוני להתאים את תכניות הביטוח הרפואי של "צוות" ו"חבר" ולסייע למועמדים להצטרף לזהות מה היתרונות הייחודיים של תכנית ביטוח הבריאות של הארגון.

 

פנסיה צוברת - החל בשנת 2024 צפוי שחרור של עשרות או מאות אנשי קבע לגמלאות מדי שנה על בסיס הפנסיה הצוברת. הזיקה של אנשים אלה לארגון "צוות" היא נושא שאנו נערכים לו.

 

תעסוקה לחברים פורשים – ״צוות״ נדרש להרחיב את סל השירותים התעסוקתיים, בעיקר על רקע המשבר הכולל של הקורונה.

 

ארגון מייצג/יציג – אנו נערכים לבדוק מחדש את מעמדו של הארגון כארגון מייצג (העומד מול משרד הביטחון וצה"ל כמייצגים הכוללים של הצבא הסדיר והגמלאים) או ארגון יציג (כדוגמת ארגון נכי צה"ל, הסתדרות המורים ואחרים). הנושא מורכב, עם יתרונות ומגבלות לכל אפשרות.

 

הקשר עם החברים - הדיגיטציה המשופרת בחיינו מאפשרת שיח מועיל וישיר עם חברי הארגון. אנו מרבים עתה, במיוחד בתקופת הקורונה, למנף את הטכנולוגיה בכל הרמות, כולל בזום. הרשתות החברתיות ואתר הארגון הם אמצעי טוב לעדכון שוטף של החברים.

 

עיסוק במורשת ביטחון ישראל - "צוות" הוא הארגון המקיף היחיד לכל יוצאי צה"ל, מכל החילות, בגילאים שונים. הוא הארגון היחיד בין ארגוני לוחמי העבר אשר ממשיך לגדול משנה לשנה. "צוות" מוביל את דגל מורשת הביטחון לדורות הבאים. העיסוק במורשת מחזק את הקשר של החברים לארגון.

 

חיזוק הקשר עם צה"ל - הארגון החשוב ביותר לחיזוק הקשר הוא הצבא הסדיר הפעיל. כיום מתקיים עיקר הקשר עם אכ"א בנושאי הזכויות למיניהם. אנו פועלים להרחיב קשר עם גורמים נוספים בצבא.

 

ראשי "צוות" לדורותיהם

יהי זכרם ברוך 

1960-1961 אל"מ נחום שדמי 

1962 אל"מ ד"ר אברהם עצמון 

1963-1965 אל"מ שמואל ינאי "סמק" 

1966-1969 אל"מ יהודה ניצן 

1970 אל"מ יהודה אלמוג 

1971-1976 רב אלוף חיים לסקוב 

1976-1977 אלוף שמואל אייל 

1978-1979 אל"מ שמואל אלבק 

1980-1981 תא"ל ישראל ליאור 

1981-1982 אל"מ נחמיה ברוש 

1982-1984 אל"מ יוסף גבע 

1985-1986, 1995-2004 אלוף משה נתיב

 

יבל"א 

1987-1995 תא"ל צבי שור 

2004-2006 אלוף רן גורן 

2006-2016 אל"מ ד"ר ברוך לוי (כיום נשיא כבוד של "צוות") 

2016 תא"ל מוטי בר דגן – היו"ר המכהן

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד