חיפושדלג על חיפוש
נושאים נפוציםדלג על נושאים נפוצים
אזור כפתורי נושאים נפוצים
סוף אזור כפתורי נושאים נפוצים
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בעד עמי ולמען ארצי

מאת אלוף (מיל') יצחק מרדכי
הוצאת ידיעות ספרים, 2022
הגדל

קורות החיים של האלוף מיל' יצחק מרדכי שונים מאד מהביוגרפיה של רוב קציני צה"ל. הוא התקדם מחייל-לוחם עד לאלוף היחיד בתולדות צה"ל שעמד בראש שלושת הפיקודים, וכאן סיים 33 שנות שירות צבאי.

 

הספר מלווה את מרדכי מילדותו בכורדיסטן בעיראק, עליית המשפחה לארץ בחורף 1951, בהיותו בן שש, למעברה בעמק יזרעאל, עבור דרך מושב שדי תרומות בעמק בית שאן ומשם לטבריה. הוא משתף בפירוט רב את הערצתו להוריו ולמשפחתו ואת תולדת המשפחה בעיראק ובארץ.

 

בספר מתוארות שתי גולות כותרת בולטות בשירותו: הקרב המר על "החווה הסינית" ב-1973, בהיותו מג"ד 890, בעקבותיו זכה בעיטור העוז, ותפקידו כמפקד אוגדת הגליל (91) ב-1982, שבו פיקד על אוגדה מרחבית שהפכה לעוצבה לוחמת מראש הנקרה ועד ביירות.

 

במהלך שירותו הצבאי היה מרדכי כפסע מסיומו שלא מרצונו בעקבות מה שהוכר לימים כ"פרשת קו 300", מעשה מביש וחמור מאין כמותו, שהתחולל באפריל 1984, לאחר חילוץ בני ערובה מפיגוע באוטובוס קו 300. ראש השב"כ העליל על תא"ל מרדכי, קצין צנחנים ראשי, כאילו גרם למותם של שני מחבלים שיצאו חיים מהאוטובוס והועברו לידי חוקרי השב"כ. כדי לחלץ את אנשי השב"כ מעונש טפלו על מרדכי אשמת שווא נוראית. למזלו של מרדכי, הרמטכ"ל רב אלוף משה ("מוישה וחצי") נתן לו גיבוי מלא, לא השעה אותו ולא הוציאו לחופשה. מצפונם של שלושה בכירים בשב"כ הביא להסרת העננה מעל איציק מרדכי לאחר ייסורים של כשנתיים. מכאן נסללה דרכו לדרגת אלוף. בספר מתאר מרדכי בפירוט רב את המאמצים בכל תחנה בדרך לקידומו.

 

בפרק האזרחי בחייו השתלב יצחק מרדכי בליכוד, זכה להיות שלוש שנים שר הביטחון, ואחר כך אחד מארבעת הכוכבים הפוליטיים של מפלגת המרכז, שקרסה. בתקופה זו היה שר התחבורה. הקריירה הפוליטית שלו הסתיימה עם העמדתו לדין על מה שהוא מכנה בספר "קו 301 – סיכול ממוקד", ברמיזה ברורה על העוול-כביכול שנגרם לו. הרשעתו העיבה על המשך חייו הציבוריים.

 

ספרו של מרדכי הוא בשבילו תעודת הזהות היהודית-הציונית-הישראלית-החברתית שהוא גאה לשתף בה בפירוט רב את הקוראים בחברה הצבאית והאזרחית. שירותו הצבאי רצוף פרקי מורשת קרב של יחידות החי"ר והצנחנים בהן לחם ופיקד. החברות עבור מרדכי היא ערך חשוב מאד. הוא שומר על קשר עם מאות אנשים מכל רחבי החברה הישראלית, "עמך" ובכירים כאחד. השם שבחר לספר "בעד עמי ולמען ארצי" הוא גם המסר לסיכום פעילותו עד כאן, בהיותו לוחם, מפקד ומנהיג.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד