חיפושדלג על חיפוש
נושאים נפוציםדלג על נושאים נפוצים
אזור כפתורי נושאים נפוצים
סוף אזור כפתורי נושאים נפוצים
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שְׁלֹשָׁה בְּסִכָּה אַחַת (מִלְּבַד 'שׁוֹשׁ')

מי הגה את סמל הפלמ"ח – ומי עיצב את סיכת הסמל? הפלמ"חניק יהודה זיו יצא להתחקות אחרי הפרשה העלומה ומביא סיפור בלשי מרתק על אודותיה
23/08/2012

 

 

במוזיאון "הח'אן" של חדרה שמורים, בין היתר, גם רישומים של אמן המתכת אִיזַק>יצחק מַאיֶר. אחד מהם, בחתימת Jsaak Meyer, נושא עדיין את הציון הלועזי 'מינכן, נובמבר 09[19]', בעוד כותרתו העברית של רישום אחר - 'רשת ברזל באולם כניסה (בית פרידלנד)'- מלמדת, כי לימים עלה יצחק מאיר ארצה וקבע כאן את מושבו. ואכן, בין רישומיו של מַאיֶר – מעזבונו של אריה אמיר, איש חדרה ומי שהיה בשעתו בפלוגה גימ"ל של הפלמ"ח - מצוי אפילו... סמל הפלמ"ח!

 

על הקמת הפלמ"ח, ראשי תיבות 'פלוגות מחץ', החליט המטה הארצי של 'ההגנה' בל"ג בעומר תש"א (15/5/1941); ולפיכך חגגנו לאחרונה את מלאות לו שבעים שנה. נראה, כי הדי אירועיה של שנת 'עַיִ"ן לפלמ"ח' עוררו את צוות מוזיאון "הח'אן": הם החליטו, כי בידיהם שמור רישומו הראשון והמקורי של סמל הפלמ"ח, ואף העבירו עותק של הרישום אל תום שגב, איש 'הארץ'. שגב פנה בעניין זה אל הארכיונאי של בית הפלמ"ח – אלדד חרובי – ששמע אז לראשונה על יצחק מאיר ועל חלקו הבלתי-נודע בעיצוב הסמל: ההיסטוריה הכתובה של 'כוח המגן העברי' מייחסת את עיצוב סמל הפלמ"ח (כמו גם סמל 'ההגנה' ואף סמל צה"ל) לאדריכל אריה אֶל-חֲנָנִי - מעצב פסל 'הגמל המעופף', סמל 'יריד המזרח'. את שם משפחתו המעוברָת (לזכר אביו, אלחנן סַפּוֹזְ'נִיקוֹב) הקפיד לכתוב 'אֶל-חֲנָנִי' - כדי לשוות לו צליל ערבי, בעקבות ההתרפקות המקובלת על לשון זו שגם הפלמ"ח נהג בה, כזכור!

 

העצה היחידה בפי אלדד לתום שגב היתה: 'אם יש מי שבפיו תהיה תשובה בדבר הקשר שבין יצחק מאיר לבין סמל הפלמ"ח – הרי זה יהודה זיו!'... ואכן, שגב 'העביר את הכדור' לידי – בצירוף עותק רישום הסמל, מעשה ידי יצחק מאיר. לעומת אריה אל-חנני, הנודע ברבים, לא עלה בידי למצוא איש היודע להוסיף פרטים על יצחק מאיר – לא במוזיאון "הח'אן" בחדרה ואף לא מפי הקרובים להפקת סמלים: בועז קְרֶצְ'מֶר, איש קיבוץ צאלים – בן למשפחת טובעי הסמלים הירושלמית שעיצבו בשעתם, בין היתר, גם את סיכת 'המשוריין המכונף' - סמלם של מלווי השיירות מן הגדוד השישי של חטיבת פלמ"ח-'הראל', שכינוי המחתרת שלהם היה 'פוּרְמָנִים' ושעימם נמניתי בעת ההיא (בקיבוצו יש היום חדר תצוגה של מוצרי מפעל המשפחה!); פרופ' שאול לַדָאנִי, מאוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע; ואף אמציה כ"ץ, איש ועדת הסמלים של צה"ל לשעבר – אף אחד מהם לא שמע מימיו על יצחק מאיר! ואילו בעיני, ממבט ראשון, נראה רישום זה - עם השקעים המוצללים הרבים שבו - כסקיצה של רוּשְׁמָה ("שְׁטַנְץ"), לצורך הטבעת סיכת סמל הפלמ"ח!

 

 

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד